Sağlıkta Koruyucu ve Destek Projeleri

Sağlıkta Koruyucu ve Destek Projeleri

Sağlıkta Koruyucu ve Destek Projeleri

Evde sağlık hizmetleri geliştirilecek. Özellikle bir sağlık merkezine nakli mümkün olmayan, ancak evde yapılabilecek tipte sağlık destek hizmetleri karşılanacaktır.

Belediye Tıp Merkezi açılarak özellikle, Kadın ve Çocuk sağlığı konusunda koruyucu önleyici hizmetler ve tarama ağırlıklı hizmetler verilecektir.  Ağız-Diş sağlığı çalışmaları da bu kapsamda geliştirilecektir.

Mobil sağlık hizmeti ile özellikle çocuklara yönelik okullarda tarama hizmetleri etkili bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Psikolojik danışma merkezi, aile danışma birimi ve madde bağımlığının tedavisine yönelik birimlerle zenginleştirilecektir.

Ambulansla hasta nakil hizmetleri etkili bir şekilde sürdürülecektir.

Halkın sağlık eğitimini gerçekleştirmek üzere, sağlık okur-yazarlığı eğitiminin yanı sıra, sağlık için spor, kilo kontrolü, doğru beslenme, sağlıklı yaşam bilgileri içeren düzenli toplantılar, bilgilendirici yayınlar sürekli olarak Beykoz halkına iletilecektir.

İlçemizde temiz su, sağlıklı çevre, gıda üretim kontrolü çalışmaları sürdürülürken, okullarda hijyen eğitimleri gerçekleştirilecektir.

Madde Bağımlılığı İle Mücadele Projemiz

İlçemizde özellikle gençler arasında madde bağımlılığı her geçen gün daha da büyüyerek önemli bir sorun haline gelmiştir. Belediyemiz tarafından bir Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezi kurularak bu sorunla kurumsal olarak mücadele edilecektir.

Madde bağımlılığını önleyici çalışmalarda eğitim, sportif faaliyetler, genç istihdamına yönelik çalışmalar, ailelerin bilgilendirilmesi çalışmaları yapılırken, tedavi ve rehabilitasyona yönelik faaliyetler organize bir şekilde kamu ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte sürdürülecektir.